Fram – okolí

Přírodní, technické a historické zajímavosti okolí

Poloha chaty se jeví takřka ideální. Nejbližší obce jsou Modrava (2 km), Horská Kvilda (4,5 km) a Kvilda (5 km). Z Filipovy Huti je možné podnikat pěší, cyklistické a lyžařské túry pro náročné i méně náročné do všech stran. Je možné se za chvilku dostat na Horskou Kvildu nebo na Modravu, delší výlet představuje trasa na Roklanský potok na Rybárnu a odtud na Tříjezerní slať, na Javoří pilu, na Poledník nebo na Oblík. Jinou možnost výletu představuje trasa směrem na Lovčí skálu, na Ptačí nádrž na Březník nebo do SPR Prameny Vltavy. To jsou jen některé z mnoha možností. Přes Kvildu, kde jsou dobré podmínky pro sjezdové lyžování, se lze dostat dál, pokud návštěvníkovi nestačí okolí Filipovy Huti. Podobně přes Modravu lze dojít nebo dojet na Vydru, na Srní nebo až do Rejštejna. Není ale problém dojet na kole až do Prášil do údolí Křemelné a jet třeba ještě dál až na Dobrou Vodu a na Hartmanicko.

Filipova Huť – nejvýše položená šumavská osada, součást „Šumavských plání“. Rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky. Dobré rozhledy, velmi pěkný výhled na Roklan (Velký Roklan 1453 m n. m., druhý nejvyšší vrchol Šumavy).

Antýgl (4 km) – kulturní Památka. Původně sklárna, později Královácký dvorec, pak hostinec.

Březník (8 km) – hájenka nad soutokem Luzenského a Březnického potoka. Dobrý výhled na Luzný (1373 m n. m.).

Bučina (13 km) – dříve nejvýše položená osada (1153 m n. m.) Čechách. Nově vybudovaná kaple. Nádherná vyhlídka na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Informační středisko NP Šumava.

Buková slať (995 m n. m.) – horské vrchoviště v původním stavu převážně porostlé klečí. Rezervací vyhlášena v r.1923 J. Schwartzenbergem. Nepřístupná.

Horská Kvilda (4,5 km) – typická šumavská horská obec. U Hamerského potoka se zachovala sejpová pole, pozůstatky středověkého rýžování zlata. 0 životě zdejších dřevorubců psal Karel Klostermann ve své povídce „Bílý samum“ a v dalších.

Hrad Kašperk (21 km) – gotický hrad, chránil zemské hranice a obchodní stezku. Často dáván do zástavy soukromým držitelům. Roku 1617 hrad odkoupilo město Kašperské Hory. Typická ukázka pevnostního stavitelství doby Karla IV.

Chalupská slať (897 – 920 m n. m.) – přechodný typ rašeliniště mezi náhorními a údolními vrchovišti. Ve středu slatě největší rašelinné jezírko v Čechách. Povalový chodník. U vstupu je informační středisko NP Šumava.

Modravské slatě (5 km) – největší a nejzachovalejší komplex vrchovištních rašelinišť na Šumavě. Klidové území, žije zde tetřev hlušec, čečetka zimní aj.